Akşam evinizdesiniz işinizle ilgili çok önemli bir rapor hazırlıyorsunuz raporunuz tam bitecekken elektrikler gitti yada gidip geldi diyelim bilgisayarınız kapandı, Eyvah ! Hazırladığınız dökümanıda kaydetmeyi unutmuştunuz. Bütün gece boyunca hazırladığınız döküman artık yok. İşte bu gibi durumlar için hayatınızı kurtaracak bir cihazdır "UPS". Ups, Uninterruptible Power Supply' 'in kısaltılmış halidir ve Kesintisiz güç; kaynağı anlamına gelmektedir. Elektrik ile çalışan tüm cihazların bağlı olduğu şebekede meydana gelen veya gelebilecek olası gerilim dalgalanmaları, harmonikler, kısa veya uzun süreli kesintiler v.b. durumlarda yükü bu değişimlerden koruyan ve yükün sağlıklı ve kesintisiz çalışmasını sağlayan elektronik cihazlardır.

Yukarıda verdiğimiz örnek çok basit bir örnekti. Daha gelişmiş sistemler örneğin Birden fazla Bilgisayar sunucularının bulunduğu ve çalıştığı kurumlar yada işletmeler, üretim yapan yerler yani 24 saat çalışmak zorunluluğu olan sistemler için hayati bir öneme sahiptirler.
UPS kullanmanın avantajları nelerdir?
1- İyi bir giriş regülasyonu sağlarlar. Inverter ünitesi sürekli devrede olduğu için cevap süresi gibi bir problemleri yoktur ve ani yük değişimlerine cevap çok hızlıdır.
2- Tam bir şebeke izolasyonu sağladığı için hatlardaki elektriksel gürültülerin cihazlara yansımasını engeller. Özellikle sanayi bölgelerinde şebekede çok fazla gürültü ve bozulma olduğu iç;in On-Line UPSler önemli bir koruma sağlar.
3- Tam kesintisiz çalıştıkları iç;in tüm elektronik cihazlara güvenle uygulanabilirler.
4- 3 fazlı çalışmalar için uygundur. (Özellikle otomasyon sistemlerinde alternatifsiz çözüm oluştururlar.)
5- Static by-pass ünitesine sahip olduğu için arıza durumunda veya aşırı yüklenme halinde kesinti yaratmadan şebeke konumuna geçebilmektedir.

Ups'ler nasıl çalışırlar?
Ups'ler 3 farklı sistemde çalışırlar. Bunlar;
1- Off-line sistemler: şebekede herhangi bir kesinti olmadığı sürece beklemede kalan, ancak kesinti anında devreye girerek yüke enerji sağlayan sistemlerdir.
2- On- line sistemler: Her zaman devrede olan sistemlerdir. Bu şekilde çalışan Ups'ler da inverter her zaman devrede olduğu için herhangi bir kesinti anında off-line sistemlerde görülen transfer gecikmesi meydana gelmez.
3- Line - Interactive sistemler: Çalışma sistemleri offline Ups 'ler ile aynıdır, yani normal şartlar altında inverter devrede değildir, ancak enerji kesildiğinde yada Ups'nin regüle edebileceği sınırların dışına çıktığında devreye girer. Bazılarında bu işlem mikro işlemci kontrollü olarak yapılır. Günümüzde tüm line-interactive modellerde gerilimi oransal olarak kullanan otomatik voltaj regülatörü bulunmaktadır.


Avrupa Yakası Bölge Bayii, Yetkili Satış, Bakım ve Teknik Servisi


ENMAG © 2018